עובדי ניקיון זכאים לכל הזכויות שלהן זכאי כל עובד בארץ

קצת סטטיסטיקה על עבודת ניקיון ומתן שירותי ניקיון בארץ. נכון להיום בתחום ניקיון מועסקים  למעלה מ250.000 שכירים! קיימים כמה סוגי העסקה בניקיון ועל זה אנו רוצים להסביר בכתבה שלפניכם.

אך תחילה, מקרה אשר ארע בתחילת שנות 2000 ומאז חל שינוי משמעותי בתחום עבודות הניקיון בישראל. בחברה מובילה בתחום עיסוקה עבדה גברת בתפקיד מנקה. כמו שאר עובדי החברה היא היוותה חלק מצוות העובדים , למרות אי היותה מתמחה ומוסמכת ומדופלמת. בהגיע הזמן לפרוש לפנסיה הגברת בתמימותה חישבה לקבל את המגיע לה בסוף שנות עבודתה. בשל אמינותה ופשטותה, אישה מעולם לא בדקה את כספי פרישתה וניכויים אחרים המגיעים לה על פי החוק. ואילו מנהלי החברה לא חשבו לנכון להפריש סכומים כה גבוהים לעובדת ניקיון פשוטה. במקרה זה בית משפט קבע כי אכן, החברה מחויבת ואחראית לשלם את כל הכסף המגיע לעובד הפורש לפנסיה!

מאז, לפי פסיקת בית המשפט, הממשלה עומדת לאכוף כל התשלומים המופרשים  לעובדי ניקיון- פנסיה, פיצויים, ימי מחלה, ימי חופש ועוד. זה גרם לשינוי חד בשוק העבודה ובתחום עובדי ניקיון בפרט. חברות גדולות, מרכזי קניות ומשרדים, ארגונים עירוניים וממשלתיים החלו להשתמש בשירותיהם של חברות ביניים- קבלן ניקיון.

חברות המחזיקות רישיון קבלן שירותי ניקיון

המעוניינים לעבוד כקבלני שירות, באופן רשמי מחויבים ברישיון מטעם משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. הם מבוקרים בקפידה על ידי המדינה במילוי התחייבויות כלפי העובדים שלהם.  כיצד ניתן לוודא שהמעסיק אכן קיבל רישיון כזה ועובד כקבלן שירות רשמי? ושאפשר יהיה לקבל את כל הכסף המגיע לכם?

לשם כך יש להצטייד בשם מלא ומדויק של החברה ומספר ח.פ. המצביע כי זו חברה פרטית הרשומה ברשם החברות בישראל. ניתן להיכנס לאתר משרד העבודה ולהזין את הנתונים. אם אכן הקבלן הוא רשאי לתת שירותי ניקיון, נתוניו אכן יופיעו באתר. במקרה זה אפשר להיות בטוחים כי תקבלו את כל המגיע לכם. בעלי החברה יעדיפו לשלם מלאבד את הרישיון, או לקבל התראות ממשרד העבודה.

אומנם כנגד מוגנות כספית יש את השכר הנמוך יחסית המשולם על ידי קבלני שירותי ניקיון רשמיים. בשנת 2020 שכר עובדי ניקיון מהווה 30-35 שקל לשעה, ובמקרים נדירים יגיע ל40. לכאורה, תשלום נמוך פר שעה. אבל בהתחשב בתשלומים נוספים, כמו ימי חופש וימי מחלה, תשלום עבור ימי חג, דמי הבראה, הפרשי פנסיה ופיצויים, מתקבל בסך הכללי סכום לא קטן.

 אז, היקף הפעילויות של קבלני שירותי ניקיון הוא די נרחב. זה כולל רשתות שיווק גדולות (קניונים), רשתות סופרמרקט, חנויות מותגים, רשתות בתי מרקחת, מרפאות, בתי חולים, סוכנויות ממשלתיות, מרכזי הדרכה ארגוניים, עיריות ועוד ועוד. למעשה, כל גוף פרטי, ואף יותר מכך, מוסד ציבורי או ממשלתי, וודאי ישתמש בשירותיה של חברת "ניקיון" מתווכת. ובכך להוריד התעסקות שלא בתחומו ולהעביר אחריות אל הקבלן. הקבלן, מצידו, נושא באחריות כספית מלאה כנגד העובדים שלו, כולל ביטוח, תוך שהוא מבוקר על ידי המדינה. ככלל, העבודה דרך קבלן רשמי פחות אינטנסיבית ומסובכת. ואולי ניתן לשייך עובדה זו לכך שמעמדו הרשמי והמוגן של העובד מוביל ליחס רך יותר מצד הלקוח!

חברות תיווך פרטיות, מתווכים או קבלני שירות

בנוסף למשרדי מתווכים רשמיים (חברות קבלני שירות), ישנם מספר לא מבוטל של קבלנים המספקים גם שירותי ניקיון, אך ללא רישיון מתאים (אישור שירותי ניקיון). עם זאת, יש לציין כי ככלל קבלנים כאלה הם יזמים פרטיים. ובגלל הקושי בהשגת הרישיון והעלות הגבוהה לא מחזיקים אותו. מעסיקים כאלה מספקים שירותים לעסקים קטנים (חנויות קטנות, יצרנים) – לכל אלה שלא רוצים לשלם יותר מדי.

כמובן שעבודה עם מתווכים מסוג זה יש לה יתרונות וחסרונות. התשלום כאן עשוי להיות מעט גבוה יותר, 35-40 שקל לשעה. אך ככל הנראה, זה לא יכלול תנאים סוציאליים כמו חופשה בתשלום, חופשת מחלה, הבראה, פנסיה, פיצויים וכד'. יש אפשרות לתשלומים חלקיים, והכל תלוי בהסכם עם המעביד ובהגינות שלו.

כמובן, עבודה למשך מספר שעות או עבודה עם שכר גבוה יותר היא עסק רווחי. אבל כדאי לקחת בחשבון את העובדה שלא סביר כי תקבלו את כל התנאים והתשלומים במלואם. למעשה, בטווח הארוך, יש לזכור כי כל החבילה של התנאים הסוציאליים ותשלומים נוספים שונים בישראל היא כ- 25% מסכום השכר. הסיקו מסקנות מתאימות, גבירותיי ורבותיי!

עבודה כמנקה באופן פרטי

קיימת קטגוריה נוספת של עובדי ניקיון בישראל – ניקיון בתים. פעילות מסוג זה קשורה לרוב למגזר הפרטי. באינטרנט ישנם אינספור מתווכים המציעים ניקיון דירות ובתים פרטיים. התשלום בדרך כלל במזומן והסכומים נעים בין 35-50 שקל לשעה! כמובן, במקרה זה אין שום תשלומים סוציאליים רשמיים. החישוב מתבצע עם סיום העבודה. לעיתים קרובות, עובד יכול בכוחות עצמו למצוא לקוח הזקוק לניהול משק בית. ואז התשלום יכול להגיע ל50-70 שקל לשעה!

 ניקיון בתים זו עבודה אינטנסיבית מאוד. נדרש לעשות הכל במהירות וביעילות. לכן השכר גבוה בהרבה מניקיון במגזר העסקי! אבל כמו שאמרנו קודם, שני צדדים למטבע! ניקיון במגזר הפרטי מאפשר רווחים גדולים, אך כנגד אי מוגנות ואי וודאות כלפי הלקוח או המעסיק, היעדר ביטוח עבודה, היעדר זכויות סוציאליים.

אם כן, ניסינו להאיר עבורכם את המצב בצורה בהירה ככל האפשר ובמילים פשוטות.

הרבה הצלחה!

תשאיר תגובה